Rekreacyjne / fitness

Fitness rekreacyjny:

Podstawowy i najpopularniejszy model rolek dostępny na rynku. Mówiąc w skrócie – „wolniej albo szybciej, cały czas przed siebie”. Rolki przeznaczone do rekreacyjnej jazdy na dowolnych dystansach. Zastosowanie dłuższej szyny powoduje, że taka rolka łatwiej prowadzi się w kierunku „na wprost” tudzież „przed siebie”. Nie zapewnia wysokiej skrętności, ale idealnie nadaje się do jednostajnej jazdy równomiernym krokiem łyżwowym na dłuższych dystansach. Jazda tak pomaga w budowaniu wytrzymałości, wspomaga rozwojowi muskulatury i doskonale pomaga utrzymać sprawność i kondycję fizyczną.

spark1 spark2

But wysoki, usztywniony w kostce i powyżej niej. Jego budowa opiera się na dwuczęściowym szkielecie z tworzyw sztucznych będącym konstrukcją utrzymującą stopę w odpowiedniej pozycji – tzw. „shell”. Wewnątrz znajduje się miękka wkładka nazywana „linerem” (może być wyciągana lub mocowana na stałe). Liner wykonany jest z materiałów zapamiętujących kształt stopy użytkownika (tzw. memo fitów) i układających się do anatomicznej budowy stopy. Zazwyczaj wyposażony jest w sznurówki, natomiast szkielet buta w rzep i klamrę. Takie rozwiązanie pozwala na odpowiednie dopasowanie i zapięcie rolki na stopie. Do „shell’a” montowana jest szyna, do której przykręcone są kółka. Szyny wykonuje się z tworzyw sztucznych – szyny kompozytowe, aluminium – aluminiowe, stopów magnezu – magnezowe. Mają długość w przedziale 240 – 260 mm w zależności od modelu i rozmiaru. Szyna kompozytowa jest najcięższa wśród wymienionych, charakteryzuje stosunkowo najmniejszą sztywnością w porównaniu z pozostałymi materiałami, jednak dużą wytrzymałością na ewentualne uderzenia.

phuzion1 phuzion2

Jest ona dedykowana dla osób rozpoczynających przygodę z rolkami, ponieważ zapewnia największą wytrzymałość, co ma decydujące znaczenie w trakcie nauki, kiedy początkujący rolkarz potrafi narazić swoje rolki na większe przeciążenia, uderzenia i niebezpieczeństwa, niż użytkownik zaawansowany. Dla osób z większym doświadczeniem jazdy na rolkach dedykowane są szyny aluminiowe lub magnezowe. Zapewniają one większą sztywność, dzięki czemu przenoszenie energii mięśni na podłoże jest bardziej wydajne. Są lżejsze od szyn kompozytowych co pozwala uzyskiwać większe prędkości. Do szyny za pomocą śrub montowane są kółka. W przypadku rolek rekreacyjnych zazwyczaj są to kółka w przedziale 78 do 84 mm (średnica kółka). Kółka powinny być kołami kauczukowymi -poliuretanowe. Wykonanie kółek z tego materiału jest warunkiem koniecznym, aby rolki nad kupne, których się zastanawiamy, miały prawo być nazywane rolkami. Każde koło wyposażone jest w dwa łożyska (zazwyczaj w standardzie od 5 do 7) i tulejkę.

k2alexis k2andra

Koszt zakupu takich rolek waha się pomiędzy 350 a 850 zł.

 

 

 

Fitness – wyczynowe

Rolki dla średnio i zaawansowanych rolkarzy, chcących uzyskać większe prędkości i dłuższe dystanse pokonywanych tras, zachowując jednocześnie  komfort buta rekreacyjnego. Są to rolki wyposażone w szyny aluminiowe lub magnezowe z kółkami w przedziale 90 – 100 mm. W rolkach z kołami 100mm często drugie kółko od przodu ma rozmiar 90 mm. Takie rozwiązanie ma na celu obniżenie środka ciężkości, który byłby znacznie wyżej gdyby w rolce zastosowano wszystkie koła w rozmiarze 100mm. Wynika to z anatomicznego ułożenia stopy w trakcie jazdy i pozycji rolkarza.

phuzion3match100rollerblade100

But wysoki, usztywniony, składający się tak jak w przypadku rolek rekreacyjnych z zewnętrznego szkieletu z tworzyw sztucznych i wewnętrznej miękkiej wkładki. W przypadku najwyższych modeli w tej kategorii szkielet buta  może być oparty na sztywnej podeszwie wykonanej z włókien węglowych. Takie rozwiązanie zapewnia wysoką sztywność rolki na łączeniu buta z szyną, co zapewnia maksymalne przełożenie energii mięśni na pracę rolki.

Stosowane są łożyska w standardzie 7 lub 9.

Koszt: 700 – 1300 pln.  

Dodaj komentarz

Łyżwy, Hokej, Rolki, Wrotki – SEBA, ROLLERBLADE, K2, POWERSLIDE, RISPORT, EDEA, BOTAS, PIVOTHEAD